MikroTik CRS326-24G-2S+RM
The MikroTik CRS326-24G-2S+RM is a highly versatile and powerful switch, albeit a very fast switch.
Dual Boot
Managed switch and beyond
This switch is a great choice for anyone looking to build a robust and flexible network setup.
Product specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | CRS326-24G-2S+RM |
| 10/100/1000 Ethernet ports | 24 |
| CPU | 98DX3236A1-BTD4C000 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| Dimensions | 440 x 144 x 44 mm |
| License level | 5 |
| Max Power consumption | 24W |
| Operating System | RouterOS / SwitchOS |
| PoE in | Passive PoE |
| Power Jack | 1 |
| SFP+ ports | 2 |
| Serial port | RJ45 |
| Size of RAM | 512 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| Supported input voltage | 10 V – 30 V |
| Tested ambient temperature | -40°C .. +60°C |